Dnevi strojništva v Bistri

datum: 16.12.2014

Med 23.9. in 28.9.2014 so se v Tehničnem muzeju v Bistri že šesto leto zapored odvijali Dnevi strojništva. Dogodek je plod sodelovanja Tehničnega muzeja in Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani. Na dogodku želijo laboratoriji Fakultete za strojništvo svoje dejavnosti predstaviti na zanimiv in poučen način, ki je primeren za obiskovalce vseh starosti.

Tako kot predhodna leta, je tudi letos na dogodku aktivno sodeloval Laboratorij za tribologijo in površinsko nanotehnologijo (TINT). Na svojem razstavnem prostoru smo obiskovalcem predstavili delovanje ročnega in avtomatskega brezstopenjskega (CVT) menjalnika. Prav tako smo udeležence dogodka seznanili s pomenom tribologije v strojništvu. Vlogo enega najpomembnejših triboloških pojavov t.j. trenja smo obiskovalcem letos prvič predstavili s pomočjo novega drsnega preizkuševališča, ki je bilo zasnovano in sestavljeno v laboratoriju TINT. Na preizkuševališču so bile štiri proge z enako podlago. Obenem je bilo na voljo osem »avtomobilčkov«, ki so imeli dno iz različnih materialov. Na preizkuševališču so obiskovalci s pomočjo enostavnega preizkusa lahko testirali, kako uporaba različnih kontaktnih materialov vpliva na trenje in drsne lastnosti avtomobilčkov.